1. Anasayfa
  2. SQL Server

Sanal Ortamlarda İşlemci Bazlı SQL Lisanslama Senaryosu Nasıl Çalışıyor SQL Server Licensing on a Virtual Platform


0

Bildiğiniz gibi SQL Lisanslama modelinden biride işlemci bazlı lisanslamadır. Fiziksel sunucuların söz konusu olduğu bir durumda işler son derece kolay olup kaç CPU var ise ortamda ona göre lisans bedeli ödüyorsunuz, ancak siz bir sanal platform üzerinde kurduğunuz işletim sistemi içerisine SQL kurmak istiyorsanız eğer bu durumda bunun lisanslanması gerekmektedir, ancak işler burada biraz karışır, çünkü aslen o sanal platform için kullandığınız host sistem 16 CPU’ lu bir makine olmasına karşın SQL için kurduğunuz sanal işletim sistemine 8 CPU verdiniz bu durumda SQL için nasıl bir lisans modeli kullanıyor olmam gerekiyor, bunun için basit bir formül bulunmaktadır.


A / B = C ( lisans için hesaplanacak işlemci sayısı )

A = Sanal platform için verilen CPU adedi

B = Fiziksel makinedeki CPU başına düşen core veya Thread sayısı (Hyper threading açık ise )

Bunu iki örnek ile açıklamak gerekirse ilk örneğimiz aşağıdaki gibidir


Bu örneğimizde fiziksel makinemizde iki cpu ve cpu başına 4 core bulunmaktadır. Hyper Threading Teknolojisinin olmadığını düşünüyoruz ve bu sanal platform üzerinde kurulu olan SQL için 4 sanal cpu verilmiş durum. Hal böyle ike bu durumda SQL Sunucusu CPU başına lisanslamak isterseniz tek CPU lisans bedeli ödemeniz yeterlidir.

İkinci örneğimiz ise aşağıdaki gibidir


Burada ise fiziksel sunucumuzde tek core’ lu iki CPU var ve HTT açık durumda, aynı şekilde sanal sunucu için 4 sanal cpu veriyoruz ve bu durumda lisanslama için iki cpu bedeli ödememiz gerekmektedir.

 
 


15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir