1. Anasayfa
 2. Virtualization

VMware vSphere 7 ile Birlikte duyurulan Yeni özellikler

VMware vSphere 7 ile Birlikte duyurulan Yeni özellikler
0

Yıllardır değişimini takip ettiğim VMware vSphere ilk yıllardında vMotion ile bizi hayretler içerisine düşüren bir hypervisor mantığından sonra artık vSphere 6.7 ile software-defined data center ‘ın tüm yönlerini etkili ve verimli bir şekilde birleştirmeye yönelik adımlar atmaya başladı. Bu versiyondan sonra  vSphere yöneticileri VMworld 2019 ‘dan sonra vSphere 7.0 ile alakalı yeniliklerin olacağını bu sürümün farklı yaklaşımlar getireceğini beklemeye başladılar. Bu yazımda almış olduğum notları sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

VMware – Modernizing Applications and Kubernetes Focused

VMware, konteyner teknolojisine yoğun bir şekilde odaklanarak ve yatırım yaparak konteynerli ortamları kontrol etme ve yapılandırma konusunda bir standart yakalamaya başladılar. işletmelerin uygulama altyapılarının modern bir geliştirme, test ve dağıtım moduna dönüştürülmesine yardımcı olmak için bugün piyasaya sürülen yeni ürün portföyünü bir uygulama modernizasyon aracı olmasını ön görmektedirler

Bugün vSphere 7 sürümüyle birlikte VMware, uygulama modernizasyon portföyünde aşağıdaki çözümler kullanılmaktadır.

 • VMware Tanzu
 • VMware Cloud Foundation 4

VMware vSphere 7 Açıklanan Yeni Özellikler ve Avantajlar

vSphere 7.0 bu versiyonda mimarisinde bir takım değişiklikler yaparak  BT operasyon ve geliştirme tarafında sizlere ekstra kazanımlar sağlamaktadır. Project Pasific  VMware vSphere 7.0’in modernleştirilmiş bir sürümüdür. vSphere artık sanal makine iş yüklenirinizn yerine sizlere kubernetes ile halihazırda neler yapabileceği hakkında bildiklerimizin dışında kubernetesin getirdiği ekstra özelliklerle güçlü bir platform sunmaktadır.

Kubernetes ile vSphere 7

Project Pacific ile  yapılmış en iyi şeyin ne olduğuna bakacak olursak ; vSphere 7 artık uygulamalar için en popüler platformlardan biri olan kubernetes ile birlikte gelmektedir. VMware Adminleri artık Kubernetes iş yüklerini on prem vmware üzerinde barındırabilecekler. bu entegrasyon büyük ses getirecek gibi duruyor Kubernetes ile entegrasyon vmware için büyük bir adım olduğundan  geliştiricilerin modern uygulamalar oluşturmak için kullandıkları endüstri standardı araçları ve arayüzleri kullanmaya devam etmesini sağlayan vSphere heyecan verici bir özellik olarak görünüyor :)

 

VMware vSphere 7 New Features Besides Kubernetes Integration

VMware vSphere 7 sürümüne dahil edilen üç yeni geliştirme kategorisi vardır. VMware, yalnızca gelecekteki geliştirmeler için uygulamaların modernleştirilmesine değil, aynı zamanda mevcut uygulamalara ve BT operasyonlarının yanı sıra güvenliğe yardımcı olan yeni sürümler de dahil olmak üzere büyük bir yenilik getirmiştir.

VMware’in aşağıdaki üç kategoriye ayrıldığını açıkladığı vSphere 7 ile yeni, yenilikçi özellikler tanıtılmaktadır.

 1. Simplified lifecycle management
 2. Intrinsic security
 3. Application acceleration

Gelin hep birlikte 3 anabaşlıkta neler anlatılmış ona bakalım.

 

vSphere 7 Simplified Lifecycle Management

VMware’in vSphere 7 sürümünde müşterilerine yardımcı olduğu sorunlardan biri büyük ve orta ölçekli ortamlara sahip  işletmelerin vSphere dağıtım yöntemlerine yardımcı olmaktır. Yaşam döngüsü süreçleri göz önüne alındığında büyük ve orta ölçekli dağıtımları kimi zaman yönetmek çok zor olabiliyor.

VMware, vSphere 7 sürümü ile işletmelerin vSphere altyapılarını yönetmek için  VMware vSphere Lifecycle Manager yaşam döngüsünü sunmaktadır.  Bu yaşam döngüsünde en dikkat çeken özellik olarak REST Apilerle altyapınızı daha kolay otomasyonlara sokmanıza yardımcı olmaktadır.

vSphere 7 Intrinsic Security

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz versiyonlarda multi factor kimlik doğrulama özelliğini  kurumsal kimlik yönetim uygulamalarıyla entegre edemiyorduk artık yeni versiyonda bu entegrasyonu gerçekleştirebiliyoruz. Çözüm olarak OAUTH2 ve OIDC gibi açık kaynak kodlu authentication & authorization standartlarını kullarak  VSphere 7 ve Identity Federation ile bir çok enterprise identity provider ‘ın  MFA özelliği aktif ederek vSphere adminlerinin  güvenliğini artırabilmekteyiz.

vSphere Trust Authority, Ortamınızda güvenli/güvenilir bir iş yükünüz varsa veya diyelim ki şifreli bir sanal makineniz var vTA ile bu iş yüklenirizi sadece güvenilir ESX hostlarınızda hareket etmenisini sağlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz vTA cluster’ı esx hostunuzun şifreleme bilgisini KSM sunucusundan doğrulamadan önce doğrulamayı geçip geçmediğini denetleyerek bu hostun güvenilir veya güvensiz olduğunu kontrol ederek hareket eder. Önceki sürümle yeni sürüm arasındaki fark vcenter server’ın artık vCenter 6.5 / 6.7’deki gibi KMS sunucusuyla bir bağlantıya ihtiyaç duymamasıdır.

 

vSphere 7 Application Acceleration including New DRS and vMotion

Bitfusion VMware tarafından satın alındıktan sonra bitfusion içerisinde yer alan AI (Artificial intelligence )/ ML(Machine Learning tekonolojisini vSphere 7.0’ın içerisine entegre edilmektedir. E peki bunlar neler sağladı vSphere 7.0 ‘a

– ML kullanımları için daha güçlü GPU Sanallaştırma

 

Yeni DRS teknolojilerine bakacak olursak

 •  Containers and VMs daha iyi hizmet verebilmek için yeniden tasarlandı.
 •  Yeni DRS mantığında farklı bir yaklaşım söz konusu Yeni DRS mantığına göre her esx host DRS puanını hesaplayarak DRS puanı yüksek olan hosta sanal makineniz taşınır.
 • Eski DRS versiyonundan en büyük farkı, artık esx host yükünün dengelememesidir
 •  VM DRS puanı da her dakika hesaplandığından VM ‘in vmware deyimi ile “happiness” mutlu olduğu host üzerinde çalışması  iş yüklerinizi hafifletecektir :)
 •  Yeni DRS 5 dakika yerine her 1 dakikada bir çalışacağı için Yeni DRS ile iş yüklerimizin daha ayrıntılı bir hesaplamasını gerçekleştirildiğini farkedeceksiniz.

Peki vMotion ‘da neler var ?

 • SAP HANA ve Oracle veritabanı sanal sunucularında iyileştirmeler artık büyük iş yüküne sahip vm’ler için vmotion kullanılabilir hale getirildi. (256 vCPU ve 6 TB )
 • vSphere 7’den önce hostlar arasında 4k idi artık bir kaç optimizasyon ile 1 gb çıkarılabilmesi sağlandı.
 • vSphere 7’deki vMotion geliştirmelerinden bir diğeri her vm ‘e ait vmotion esnasında yaşanan bir stun süresi vardır bu sürelerde iyileştirmeler yapılmıştır. Örnek eski versiyonlarda bu süre 24 TB VM i 768 MB 2 sn iken, yeni versiyonda 24 TB VM’nin 175 ms’lik stun süresine neden olduğundan VM’leri taşırken gördüğümüz 1 saniyelik duraklamayı önemli ölçüde azaltığını gözlemleyebilirsiniz.

 • vSphere 7’de, vMotion işlemi yalnızca 1  vCPU’ya yükleyerek büyük VM’lerde vmotion için çok daha iyi performans sonuçları elde edebilirsiniz.

 

 

 

VSphere 7’de  vMotion nasıl çalışıyor?

 

 

 

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir