1. Anasayfa
 2. Virtualization

vSphere 7 Release Edildi

vSphere 7 Release Edildi
0

Sonunda beklenen kavuşma gerçekleşti.vSphere 7 resmi olarak duyuruldu. vSphere 7 ile alakalı geçtiğimiz yazılarım da bizlere neler kazandırdığından bahsetmiştim. Ayrıca vSphere 7 ile ilgili download linklerine ve release notlarına aşağıdaki linklerden erişim sağlayabilirsiniz.

 

VMware vCenter Server 7 / vCenter Server Appliance  Download

VMware ESXi 7 Download

Release Notes

 

Sürüm notlarını okurken geçtiğimiz versiyon ile vSphere 7 versiyonu arasındaki farklılıkları aşağıdaki şekilde özetlemeye çalıştım.Bu şeylerden bazılarına güvenebiliriz bazıları ilerleyen süreçte değişebilir . :)

 

 • vSphere 7 versiyonu ile birlikte artık windows vcenter yok artık  vCenter Server Appliance kullanımı yaygınlaştıracak.
 • Bir önceki sürümlerde kullandığımız Flash Client artık yerini tamamı ile HTML client’a bıraktı. Bu HTML client deneyiminden bence herkes faydalanmalı.
 • Desteklenmeyen cpu ve donanımlar mevcut bunun için mutlaka upgrade öncesi https://www.vmware.com/resources/compatibility/search.php adresini kontrol edelim                                       Intel Family 6, Model = 2C (Westmere-EP) Intel Family 6, Model = 2F (Westmere-EX)
 • Mevcut kullandığınız lisansları vSphere 7 versiyonuna myvmware portalınızdan yükseltmeniz gerekmektedir.
 • vSphere 7 versiyonu ile External Platform Services özelliği kaldırıldı artık upgrade esnasında embedded dağıtım yapmanız gerekmektedir.
 • vSphere 7 sürümü ile birlikte Hardware 17 ve Virtual Watchdog timer özellikleri ön plana sunuldu
 • VMware vSphere 7.0 ile birlikte TLS 1.2 default olarak kullanılmaya başlandı. Güvenlik gereksinimlerinden dolayı  TLS 1.0 1.1 artık kapalı
 • vCenter server için Image-Based Backup yedekleme ve geri yükleme artık vmware tarafından desteklenmiyor.
 • Windowslar için VMware Tools 11.0.5 linux işletim sistemleri için 10.3.21 vmware tools versiyonu kullanılacaktır.
 • VSphere 7.0’da, vCenter Server örneğin bir proxy veya Update Manager İndirme Hizmeti kullanacak şekilde yapılandırılmışsa, üretici eklentilerine vCenter Server’ın vSphere Lifecycle Manageri aracılığıyla erişim sağlayabilir.

vSphere 7 versiyonuna hızlıca geçiş yapmak için  aşağıdaki upgrade path ‘ini kullanabilirsiniz.

 

Sağlıklı günler!

 

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir