1. Anasayfa
  2. Virtualization

vSphere 7 – vCenter Server 7 New Features

vSphere 7 – vCenter Server 7 New Features
0

VSphere 7.0 versiyonun güncellenmesi ile birlikte vCenter server ‘da artık 7.0 versiyonuna yükseltildi. 6.7 U3 ile birlikte DDNS desteği,PNID desteği,AMD Epyc Gen2 CPU desteği ve küçük değişiklikler iyileştirmeler getirilmişti ancak 7.0 farklı bir hikaye mevcut ! VMware vCenter Server 7.0 özellikle Kubernetes ile vSphere’i hedefleyen ve son olarak VI yöneticilerinin yıllarca istediği özellikleri uygulayan yeni bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

 

VMware her zaman olduğu gibi vSphere 7’de vCenter Server maksimumlarını artırdı.

vSphere 7.0 ile birlikte hayatımıza hardware version 17 girdi. Bu versiyon ile birlikte gelen özelliklere bakacak olursak

Watchdog timer devices :  Guest işletim sisteminin  yanıt vermediği durumlarda  watchdog servisi sanal makinenizi resetlemeye yardımcı olur. Bu özellik genellikle cluster,veritabanı fileserver uygulamaları için oldukça önemlidir

Precision Time Protocol (PTP) desteği : Bu özellik ile milisaniyeden daha düşük bir saat doğruluğu elde edebiirsiniz. Bu özelliği kullanabilmeniz için ESX hostunuzda bu özelliği etkinleştirmeniz ve sanal makinanıza Precision Clock device eklemeniz gerekmektedir

 

External Platform Services Controllers Deprecated

 Daha önce VMware tarafından zaten duyurulmuş olan External Platform Services Controller (PSC)  artık kullanımdan kaldırıldı.

 VMware vCenter Migration options

vSphere 7 ‘nin release olmasıyla birlikte migration işlemlerini 2 farklı şekilde otomatik olarak yapabilirsiniz.

  • Converging an External PSC configuration to an Embedded PSC configuration.
  • Converting a Windows VMware vCenter server to the VMware vCenter Appliance.

vCenter Server Profiles

vSphere 7’nin piyasaya sürülmesiyle VMware “vCenter Server Profiles” adlı yeni bir özellik yayınladı. Bu yeni özellik sayesinde birden çok vCenter’da kullanabileceğinz tutarlı bir konfigürasyon dosyası oluşturup import/export yapabilirsiniz.Bu konfigürasyon dosyası içerisinde management, network, authentication and user configurations bilgileri yer almaktadır. VCenter Serverları arasında sürüm kontrolü yapmanıza yardımcı olur.  DCLI, PowerCLI, Ansible, Puppet, Chef bir çok automation aracı ile 100 vcenter ‘a kadar dağıtabilirsiniz.

vCenter Server Multi-Homing

Bu yeni sürümle Multi-Homed vCenters nihayet desteklenmeye başlandı VCSA VAMI içine kolayca yeni bir NIC ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz NIC ‘leri 4 ile sınırlı olmak koşulu ile dedicated backup network ,external access network oluşturabilirsiniz.

 

Content Library VM templates versioning

 Content Library gelişmeye devam ediyor artık  bir VM template düzenlerken kullanıma alabilir, değişiklikler yapabilir ve sürüm geçmişi özelliği ile eski templatelere geri dönüş sağlayabiliriz.

vCenter Server Update Planner

 

 vCenter Server Update planner vSphere istemciniz içerisine inşa edilen tamamen yeni bir özelliktir. Bu özellik sayesinde vSphere client uygulamasından  Pre-Update Checks ve Interoperability Matrix ‘ine kolayca bakıp güncelleme işlemlerinizi hızlıca gerçekleştireceksiniz. Ortamınızı yükseltmeye karar verdiğinizde ne yaşacağınızı veya nelerin kontrol edilmesi gerektiğini bir rapor halinde sunarak test sonuçları elde etmenizi sağlar

Pre-Update Checks

Bu kontrol ile hedef vCenter Server sürümünüzü mevcut güncellemeler listesinden seçebilir ve yükseltmeyi planlamak için kullanabileceğiniz bir rapor alabilirsiniz.

Interoperability Matrix

Bir VMware vSphere platformunda yükseltme yapmadan önce, platformda kullanılan diğer vSphere ürünleriyle uyumluluğu Interoperability matrix üzerinden kontrol etmek son derece yararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Artık vSphere Client  içinden yüklü vSphere ürünlerini otomatik olarak algılayan ve uyumlu sürümleri kontrol ederek otomatik olarak yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
vSphere and TLS 1.2

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir