vSphere 7.0 install vCSA 7.0
0

Bu makalemizde yeni duyurulan vCenter server 7 kurulumu ve konfigürasyonu nasıl yapılır konularına değineceğiz. vCenter server 7 ile birlikte yeni gelen özellikleri vSphere 7 – vCenter Server 7 New Features makalem de  sizlere anlatmıştım. VCenter Server 7 appliance GUI   veya CLI üzerinden kurulum ve yükseltme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu makalede GUI üzerinden işlemin nasıl yapıldığını anlatacağım.

 

vCenter server 7  Kurulum öncesinde gereksinimlere  bakacak olursak

 

VMware vSphere altyapısı büyük ölçüde DNS’e bağlı olduğundan, vCSA‘nın yüklenmesine devam etmeden önce DNS Sunucunuzda yeni vCenter Sunucusunu işaret eden A kaydını oluşturmanız gerekmektedir.

 

Yazılımsal ve donanımsal gereksinimleri sağladıktan sonra artık kurulum işlemine geçebiliriz. Öncelikle  My VMware  portal üzerinden vCenter Server server 7 ‘ı download ediyoruz.

 

VCSA’nın kurulumu iki aşamalı bir işlemdir :

Stage 1 – Deployment

Stage 2 – Configuration

 

\VMware-VCSA-all-7.0.0-15952498\vcsa-ui-installer\win32\installer.exe ‘yi run as administrator’a tıklayarak ilk aşama olan deployment işlemini başlatıyoruz.

1 Stage ‘de Karşımıza gelen vCenter Server 7.0 Installer Wizardın da Install a New vCenter Server  tıklayarak yeni vCenter kurulumunu başlatıyoruz.

Sonraki adımda artık vcenter server 7.0 ile  birlikte artık external deployment kaldırıldığını uyarısı ile karşılaşmaktayız kuruluma next diyerek devam ediyoruz

EULA ‘yı kabul ederek devam ediyoruz.

Deployment işlemini gerçekleştireceğimiz esx host veya vcenter sunucumuzun ip veya dns kullanıcı adı şifre port bilgilerini tanımlayarak devam ediyoruz

                                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seçilen esxi hostun SSL sertifikasını kabul etmek için Evet’e tıklıyoruz.

Kuracağımız vCenter sunucumuza bir vm name ve root password belirleyerek devam ediyoruz.

Yapınıza uygun deploymenti belirleyerek devam ediyoruz.

Deployment için yukarıda storage gereksinimlerinden bahsetmiştim ilgili datastore seçerek devam ediyoruz

vCenter Server 7 için network ayarlarını yapılandırarak devam ediyoruz

1 aşamada deployment işleminin devam ettiğini görmekteyiz.

Aşama 1 başarıyla tamamlandığında , yüklemeye devam etmek için continue’ı tıklatın . Ayrıca, sihirbazdan çıkıp en  sevdiğiniz tarayıcıya pencerede bildirilen adresi yazarak yüklemeye devam edebilirsiniz.

Stage 2 – Set Up the vCSA

Aşama 2 penceresi görüntülendiğinde, yapılandırma işlemini başlatmak için Next’e tıklayın

Kimlik doğrulama sorunlarını önlemek için esx hostlarınızın ve vcsa ‘nı zaman senkronizasyonun yapılması önemli NTP sunucumuzun adresini tanımlayarak devam ediyoruz. Ayrıca isteğe bağlı olarak SSH erişimini etkinleştirebilirsiniz.

Ortamda mevcut bir SSO Domaininiz  varsa vcenter server 7 ‘inizi oraya join edelir veya yeni bir sso domaini oluşturabilirsiniz. Yeni bir sso domaini oluşturarak devam ediyoruz

İsteğe bağlı olarak CEIP‘e katılabilirsiniz. Ben katılmayı tercih ediyorum

2 aşamanın tamamlanması için artık hazırız finish diyerek kurulum işlemini başlatıyoruz.

Aşama 2 başarıyla bittiğinde vCSA dağıtımı tamamlanır. Sihirbazdan çıkmak için Close’a tıklayın .

 

 

https://IPAdress veya https://hostname şeklinde erişim sağlayarak kurulumun tamamlandığını ve VMware vSphere Client versiyonumuzun 7.0.0.10.100 olduğunu görmekteyiz.

Appliance Management dashboard ‘ının sağlıklı olduğunu görmekteyiz.

VCSA 7.0 dağıtım prosedürü tamamlandığına göre datacenter, cluster vb. VSphere nesneleri oluşturarak artık ortamınızı yapılandırmaya başlayabilirsiniz .

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir