What’s New in vSphere Virtual Hardware Version 14
  1. Anasayfa
  2. Virtualization

What’s New in vSphere Virtual Hardware Version 14

0

VMware Hardware versiyonunuzu en son ne zaman yükselttiniz?

vSphere yükseltmesin den sonra sanal makinenizin hardware versiyonunu yükseltmemiz önerilir. Aşağıdaki tabloda ESXI 6.0 dan bu yana değişen hardware versiyonlarının bize sağladıklarını görmekteyiz.

Daha eski versiyonlar  için Virtual Machine Compatibility  sayfasından karşılaştırmalara bakabilirsiniz.

Yukarıdaki tabloda vurgulanan özellikler, en son VMware donanım sürüm 14’te yapılan geliştirmeleri göstermektedir. Gördüğünüz gibi, birkaç yenilik dışında sürüm 13’ten bu yana en son VM uyumluluğu konusunda pek bir şey değişmedi. Şimdi VMware donanım sürüm 14’ün yeni özelliklerine bir bakalım.

 

NVDIMM device and NVDIMM controller

NVM  veya Persistent memory özelliğini eklemek için kullanacağımız controller hardware version 14 ile sanal makinalarımıza 1 NVDIMM controller ve maksimum 64 NVDIMM device eklenebilir. Bu rakamlar gelecekteki versiyonlarda muhtemelen artacaktır.

Persistent Memory kullanmanın diğer bir yöntemi, eski uyumluluk için NVDIMM modülünde oluşturulan yerel veri deposuna yeni bir sanal disk yerleştirmektir. Burada, kalıcı bellek DRAM benzeri performanslara sahip  hızlı bir sanal disk olarak kullanılabilir.

 

Virtual TPM

Fiziksel sistemlerde, TPM (Trusted Platform Module), platformun (PC, sunucu) kimliğini doğrulamak için kullanılan şifreleri güvenli bir şekilde saklayan bir çiptir. Private key,passwordler, sertifikaları kendi içerisinde saklar bir sistemi güvenci altına alarak herhangi bir hacking durmunda verilerin güvenli olmasını sağlamaktadır.. Daha fazla ayrıntı için  Trusted Computer Group sayfasına bakabilirsiniz.

 

Bir vTPM  “virtual Trusted Platform Module 2.0”, kriptografik işlemler yazılımda gerçekleştirilmesi dışında fiziksel bir TPM cihazına benzer. Gizli bilgileri bir donanım bileşeninde saklamak yerine, VM Encryption yöntemim kullanılarak şifrelenen bilgiler “.nvram” dosyasında saklanır. Ayrıca, vTPM’nin fiziksel TPM’ye herhangi bir şekilde bağımlı değildir.

VTPM kullanmak için aşağıdaki gereksinimler nelerdir diye soracak olursak?

  • Be at Virtual Machine Hardware Version 14
  • Use EFI firmware
  • Have VM Encryption configured in vCenter

 

Microsoft VBS

VBS olarak da bilinen Microsoft sanallaştırma tabanlı güvenlik, Windows 10 ve Windows Server 2016 işletim sistemlerinin bir özelliğidir.Windows sistem güvenliğini artırmak için donanım ve yazılım sanallaştırması için kullanılır. VSphere 6.7 ile hayatımıza giren bu özellik windows guest işletim sistemlerinde etkinleştirilebilir. Bu özellikle ile birlikte güvenli izole bir katman oluşturularak güvene alınması gereken bilgilerinizi bu katmanda saklamanıza yardımcı oluyor.

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir