How do I restart sshd on Linux ?
  1. Anasayfa
  2. Linux

How do I restart sshd on Linux ?

0

sshd, Secure Shell daemon, bir UNIX tabanlı sistemlerde kullanılan bir ağ protokolüdür. Bu protokol, bir kullanıcının bir uzak sisteme güvenli bir şekilde bağlanmasını ve bu sistem üzerinde komutları çalıştırmasını sağlar. Bu, uzaktan yönetim, dosya aktarımı ve diğer ağ hizmetleri için kullanılabilir.

Linux veya UNIX sistemlerinde sshd servisini restart etmek için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz:

CentOS / RHEL / Fedora / Redhat Linux Restart SSHD server
  • Systemd kullanıyorsanız:
    sudo service ssh restart
  • SysVinit kullanıyorsanız:

sudo systemctl restart ssh

SSH (Secure Shell) sunucusunun başlatılması için, sisteminizdeki komut satırına “systemctl start ssh” yazmalısınız. Bu komut, SSH servisini başlatacaktır. Eğer sisteminizde “systemctl” komutu yoksa, yerine “service ssh start” yazabilirsiniz.

SSH (Secure Shell) sunucusunun yeniden başlatılması için, sisteminizdeki komut satırına “systemctl restart ssh” yazmalısınız. Bu komut, SSH servisini yeniden başlatacaktır. Eğer sisteminizde “systemctl” komutu yoksa, yerine “service ssh restart” yazabilirsiniz.

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir