1. Anasayfa
  2. Linux

RHEL 8.x/9.x Güvenlik Güncelleştirmeleri Nasıl Yapılır?

RHEL 8.x/9.x Güvenlik Güncelleştirmeleri Nasıl Yapılır?
0

RHEL 8.x/9.x (Red Hat Enterprise Linux)  kurulu sunucularda güvenlik güncelleştirmelerini yapabilmek için için yum komutu veya dnf komutunu kullanarak RHEL 8.x/9.x sistemimi nasıl güncelleyebilirim ?

Güncellemeleri uygulamadan önce lütfen Linux kernal versiyonunuzu not edin , versiyon bilgisini öğrenmek için uname komutunu kullabilirsiniz.

  • uname -mrs
  1. Öncelikle, sisteminizin güncel paket listesini indirmek için “yum update” komutunu kullanmalısınız. Bu komut, sisteminizdeki tüm paketlerin güncel sürümlerini arayacak ve güncelleştirmelerin mevcut olup olmadığını kontrol edecektir.
  2. Güncellemeler hakkında tavsiyeler almak istiyorsanız sudo yum updateinfo komutunu kullanabilirsiniz.
  3. Güncellemeleri bir liste halinde görüntülemek için less ve grep komutlarından yararlanabilirsiniz.

      $ sudo yum check-update
      $ sudo yum check-update | more
      $ sudo yum check-update | grep bash
      $ sudo yum check-update

4. Eğer sadece belirli bir paketin güncelleştirilmesini istiyorsanız,, “yum update <paket_adi>” komutunu kullanabilirsiniz. Örneğin, “yum update kernel

5. Eğer sadece belirli güvenlik  güncelleştirilmesini istiyorsanız, sudo yum –security update komutunu kullanabilirsiniz.

 

NOT: güncelleştirmelerin yapılması işlemi esnasında sisteminizi çalıştırmamanız veya güncelleştirmeleri yaparken sisteminizin yedeklenmesini yapmanız önerilir. Ayrıca, güncelleştirmeler yaparken sisteminizin üzerinde çalışan uygulamaların veya servislerin etkilenmemesi için gerekli önlemleri almalısınız.

 

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir