1. Anasayfa
  2. Linux

Linux Sistemlerde Bir Kullanıcıya Root Yetkisi Verme

Linux Sistemlerde Bir Kullanıcıya Root Yetkisi Verme
0

Root yetkisi, bir işletim sistemi için en yüksek seviyede yetkilere sahip olan kullanıcı hesabının adıdır. Bu hesap, sistem yöneticisi tarafından oluşturulur ve tüm dosya ve klasörleri okuma, yazma ve yönetme yetkilerine sahiptir. Ayrıca, sistem ayarlarını değiştirme ve diğer kullanıcı hesaplarını yönetme yetkisi de vardır. Linux sistemlerde oluşturmuş olduğumuz bir hesaba root yetkisi için vermek için “sudo” komutunu kullanabilirsiniz. Örneğin, “sudo su” komutu ile root hesabına giriş yapabilirsiniz.

cat /etc/sudoers dosyası altında ilgili hesapları görüntüleyebiliriz.

dosyanın düzenlenmesi için # sudo visudo  komutunu kullanıyoruz. sonrasında root hesabının altına oluşturduğumuz user ‘i örnekteki gibi ekliyoruz.

<username> ALL=(ALL) ALL

vermiş olduğumuz yetkiyi görüntülemek içinde

sudo -l komutunu kullanabilirsiniz.

Not: Root yetkisi vermenin güvenlik riskleri vardır, dikkatli kullanınız ve gerektiğinde sadece yetkili kişilerde kullanınız.

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir