1. Anasayfa
  2. SQL Server

SQL Server 2008 R2 Maintenance Plan Oluşturmak


0

SQL Server üzerinde çalışan veritabanlarımızın yedeklerini düzenli olarak yedeklemek için ve geriye dönük verilerin düzenli bir şekilde takibini gerçekleştirmek istiyorsak eğer maintenance planlar oluşturarak iş yükümüzü hafifletebiliriz. Maintenance plan sadece yedekleme işlemi için değil çeşitli Histroy cleanup,Reorg,Shrink Database,Notify Task,Execute Sql Server Agent job gibi işlemleri oluşturmak içinde kullanılır. Yedekleme nedir IT çalışanları için yedekleme neden önemlidir sorularının cevaplarını daha önce yazmış olduğum IBM DB2 backup & Restore makalesinden inceleyebilirsiniz.

http://www.sistemuzmani.com/Articles/Details.aspx?aId=1000001397

Gerekli bilgilerden sonra SQL Server Management Studio çalıştırıyoruz.

Resim-1


Resim-2

Management’i genişleterek Maintenance plan altından new Maintenance plan oluştura tıklıyoruz.Eğer istersek wizard’ı kullanabiliriz.


Resim-3

Oluşturduğumuz Maintenance plan’a bir veriryoruz.


Resim-4

Maintenance Plan Task altından çeşitli görevler tanımlayabiliriz. Uygulama gereği Backup görevini tanımlayıp edit diyerek devam ediyoruz.


Resim-5

Yedeklemek istediğimiz veritabanlarını seçiyorum


Resim-6

İlgili Schedule type ve hangi saat hangi gün yedekleme işlemi gerçekleştireceğini belirliyoruz.


Resim-7

Oluşturmuş olduğumuz görevi manuel olarak tetikliyerek görevin başarı ile tamamlandığını görmekteyiz.


Resim-8

Görev sonucunda alınan yedeğin son halini görmekteyiz.


Bu makalemizde Maintenance Plan nasıl oluşturulur IT yöneticileri için neler sağlar konularına değindik bir sonraki makalede görüşmek üzere

 

 

 

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir