1. Anasayfa
  2. Linux

How to Install NTP in RHEL 8

How to Install NTP in RHEL 8
0

NTP, Network Time Protocol, bir ağ zamanı senkronizasyon protokolüdür. Bu protokol, ağdaki bilgisayarların ve cihazların zamanını senkronize etmek için kullanılır. Bu sayede tüm cihazlar aynı zaman ölçeğinde çalışır ve zaman karışıklığı önlenir. RHEL Linux 8’de , ntp paketi artık desteklenmemektedir. NTP yerine artık Chrony kullanılmaktadır.  Chrony, NTP (Network Time Protocol) protokolünün bir alternatifidir ve genellikle Linux ve UNIX işletim sistemlerinde kullanılır. Chrony, NTP’nin yerine kullanılmasının yanı sıra NTP ile birlikte de kullanılabilir. Chrony, NTP’nin yerine kullanılmasının avantajlarından bazıları olarak daha iyi zaman kaybı tolere edebilme, daha hızlı zaman senkronizasyonu ve daha az hassasiyet gerektirme özelliklerini sunar.

Chorny kurulumuna ait gerekli paketleri yüklemek için terminale aşağıdaki komutu girelim

dnf install chrony

Kurulduktan sonra, aşağıdaki systemctl komutlarını kullanarak chronyd hizmet durumunu başlatabilir, etkinleştirebilir ve doğrulayabilirsiniz .

# systemctl start chronyd
# systemctl enable chronyd
# systemctl status chronyd

Ardından, NTP Client tanımı yapmak için  /etc/chrony.conf yapılandırma dosyasını bir metin tabanlı düzenleyiciyle açıyoruz.

#vi /etc/chrony.conf

Dosyadaki değişiklikleri kaydedin ve kapatın. Ardından , son değişikliklerin etkili olması için chronyd hizmet yapılandırmalarını yeniden başlatıyoruz.

# systemctl restart chronyd
# chronyc sources

 

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir