Migrating from CentOS 7 to Rocky Linux
  1. Anasayfa
  2. Linux

Migrating from CentOS 7 to Rocky Linux

0

CentOS 7‘nin yakında sona erecek desteği nedeniyle birçok kullanıcı ve işletme, alternatif Linux dağıtımlarına geçiş yapmayı düşünmektedir. Rocky Linux, CentOS‘un bıraktığı boşluğu dolduran ve RHEL ile tam uyumlu bir işletim sistemi olarak öne çıkmaktadır. Rocky Linux, CentOS‘un sonlandırılmasının ardından ortaya çıkan bir işletim sistemidir ve CentOS’un eski kullanıcıları için uygun bir alternatif olarak tasarlanmıştır. Rocky Linux, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) ile uyumlu, açık kaynaklı bir işletim sistemidir ve genel olarak iş ve sunucu ortamları için tasarlanmıştır. Rocky Linux’u kullanarak, RHEL’e benzer bir deneyim ve uyumluluk elde edebilir, lisans maliyetlerinden kaçınabilirsiniz.

 

Ön Hazırlıklar

  1. Veri Yedekleme: Herhangi bir işletim sistemi yükseltmesi veya geçişi öncesinde, mevcut tüm önemli verilerin yedeklenmesi kritik öneme sahiptir. Veritabanları, yapılandırma dosyaları ve kullanıcı verileri gibi önemli bilgilerin güvenli bir şekilde yedeklenmesini sağlayın.
  2. Sistem Gereksinimleri: Rocky Linux’un en son sürümü için gerekli donanım gereksinimlerini kontrol edin. Rocky Linux, genel olarak modern donanımlarla uyumlu olmasının yanında, eski donanımlarda performans sorunları yaşayabilir.
  3. Mevcut Sistem Durumu: Mevcut CentOS 7 sisteminizin güncel olduğundan ve tüm güvenlik yamalarının uygulandığından emin olun.

 

Bu makalede, CentOS 7 üzerinde çalışan splunk sunucusunu Rocky Linux’a sorunsuz bir şekilde nasıl geçiş yapılacağını adım adım ele alacağız.  Makaleye başlamadan önce splunk servisimizi durduruyoruz. splunk ile alakalı işletim sistemi gereksinimlerine buradan bakabilirsiniz

# ./splunk stop

Yedekleme işlemi için öncelikle etc dizinin yedeğinizi alıyoruz. Eğer ortamınız sanal ise öncesinde snapshot veya backup yazılımınız ile backup almanız olası bir problemin önüne geçecektir.  Eğer aşağıdaki komut ile yedekleme işlemi yaptıysanız yardımı ile localinize indirebilir ya da rsync yardımı ile farklı bir kaynakta olan diskinize kopyalama yapabilirsiniz.

 # sudo tar -cvzf /opt/splunk_etc_backup.tar.gz /opt/splunk/etc 

Resim-1

ELevate, Red Hat tarafından geliştirilen ve CentOS 7 veya CentOS 8’den Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8’e geçişi kolaylaştırmak için tasarlanmış bir araçtır. Bu araç, CentOS kullanıcılarının RHEL ekosistemine geçişini basitleştirmeyi ve bu süreçte karşılaşabilecekleri sorunları en aza indirmeyi amaçlar. ELevate, mevcut CentOS sistemlerindeki yapılandırma, paketler ve kullanıcı verilerini koruyarak Rocky Linuxe geçişi destekler.

Elevate paketinin kurulumu için aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

# sudo yum install -y http://repo.almalinux.org/elevate/elevate-release-latest-el$(rpm –eval %rhel).noarch.rpm

Resim-2

Sonrasında geçişler için kullanılan Leapp yükseltme aracını ve Rocky Linux dağıtımına özel veri dosyalarını içeren leapp-data-rocky’yi yüklüyoruz.

#sudo yum install -y leapp-upgrade leapp-data-rocky

Resim-3

 

Yükseltme önce sinde çıkabilecek  olası sorunları  ve uyumlulukları tespit etmek için aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz. Bu komut çıktısıyla yükseltme önce elimizde bir rapor olacak bu rapor doğrultusunda bir uyumluluk sorunu var ise bilgi sahibi olacağız.

#sudo leapp preupgrade

Resim-4

Yükseltme öncesi işlemin tamamlanması biraz zaman alabilir. /var/log/leapp/ dizini, CentOS’dan Red Hat Enterprise Linux’a (RHEL) geçiş yapmak için kullanılan Leapp aracıyla ilgili log (günlük) dosyalarını içerir. Bu dizin, Leapp ile yapılan yükseltme ve geçiş işlemleri sırasında oluşan çeşitli bilgileri ve olay kayıtlarını barındırır.

Resim-5

 

  • leapp-upgrade.log: Yükseltme işleminin tüm detaylarını içeren ana log dosyasıdır. Bu dosya, yükseltme sırasında karşılaşılan her türlü bilgiyi, uyarıyı ve hatayı kaydeder.
  • leapp-report.txt: Yükseltme sonrası özet raporunu içeren dosyadır. Bu dosya, yapılması gereken manuel müdahaleleri, uygulama uyumluluk sorunlarını ve diğer önemli notları içerir.
  • db: Leapp tarafından kullanılan veritabanı dosyasıdır. Bu dosya, yükseltme işlemi sırasında toplanan veri ve durum bilgilerini saklar
  • Answerfile : Leapp answer file oluşturmak için, öncelikle bir yükseltme denemesi yapılır ve karşılaşılan sorunlar tespit edilir. Leapp, bu sorunlara ilişkin olarak bir answer file şablonu oluşturabilir. Kullanıcı, bu şablona uygun cevapları doldurarak bir answer file oluşturur ve bu dosyayı sonraki yükseltmelerde kullanabilir.

 

Yükseltme öncesinde yaygın olarak forumlarda okuduğum sorunlarla karşılaşmamak için bazı modülleri kaldıralım ve aşağıdaki yetkileri verelim.

 

#sudo rmod pata_acpi

Resim-6

#echo PermitRootLogin yes | sudo tee -a /etc/ssh/sshd_config

Resim-7

 #sudo leapp answer –section remove_pam_pkcs11_module_check.confirm=True

 Resim-8

Yetkiler ve modülleri kaldırdıktan sonra yükseltme öncesinde aşağıdaki komut ile son kontrollerimizi yapalım

#sudo leapp preupgrade

Resim-9

 

“ Upgrade Inhibited “ uyarısı almadığımıza göre yükseltme işlemine devam edebiliriz.

Resim-10

Aşağıdaki komut yardımı ile yükseltme işlemini başlatıyoruz. Artık yükseltme işlemi bitene kadar bekliyoruz, bu işlem biraz uzun sürebilir yükseltme esnasında yaşadığınız bir sorun olursa lütfen önceki adımlara tekrar dönüp gerekli kontrolleri sağlayanız.

#sudo leaap upgrade

Resim-11

Yükseltme  başarıyla tamamlandığına göre makinamızı reboot ediyoruz.

Resim-12

Makinanız reboot olduktan sonra grub ekranında ELevate-Upgrade-Initramfs isimli bir giriş görünerek 5 saniye sonra otomatik yükseltme işlemi başlatacaktır

Resim-13

Yükseltmelerden sonra sistem iki kez daha yeniden başlatılacaktır. Yeniden başlatmalar tamamlandıktan sonra GRUB menüsünde Rocky Linux 8.10 seçeneğini göreceksiniz ; bu, CentOS 7’den Rocky Linux 8’e yükseltmenin başarılı olduğu anlamına gelmektedir.

Resim-14

Geçiş sonrası öncelikle işletim sistemi versiyonunu kontrol ediyoruz.

# cat /etc/redhat-release

Resim-15

CentOS sürümünden kalan tüm paketleri aşağıdaki komutlar yardımı ile kaldırıyoruz

# sudo rpm -qa | grep el7

# sudo rpm -qa | grep elevate

# sudo rpm -qa | grep leapp

# sudo rpm -qa | grep el7 | xargs sudo rpm -e

# sudo rm -fr /root/tmp_leapp_py3

# sudo dnf clean all

Resim-16

Yükseltmiş olduğumuz sunucumuz splunk olduğu için servisini start edelim durumuna bakalım ve bir sorgu çekelim.

# ./splunk status

Resim-17

Splunk arayüzüne 8000 portundan web browser aracılığı ile eriştik.

Resim-18

Örnek bir sorgu ile durumu kontrol ediyoruz.

 

Sonuç :

CentOS 7‘den Rocky Linux‘a geçiş, planlama ve doğru adımlarla yönetildiğinde sorunsuz bir süreç olabilir. Rocky Linux, güncel ve güvenli bir işletim sistemi olarak iş yüklerinizi desteklemeye devam edecektir.

Bu adımları takip ederek, CentOS 7’den Rocky Linux’a etkin ve güvenli bir geçiş yapabilirsiniz.

 

 

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir