Upgrade Rocky Linux 8 to Rocky Linux 9
  1. Anasayfa
  2. Linux

Upgrade Rocky Linux 8 to Rocky Linux 9

0

Rocky Linux 9.4 sürümü, bir dizi önemli özellik ve iyileştirme ile gelmektedir, bu da sistem işlevselliğini özellikle sistem güvenliği, yazılım güncellemeleri ve bulut ortamları desteği açısından artırmaktadır.

  1. Image Builder Enhancements : openSUSE’den gelen KIWI, bir sonraki nesil uygulama oluşturucu, kullanıcıların daha özelleştirilmiş ve verimli bulut görüntüleri oluşturmasına olanak tanır. Bu, keyfi özel bağlama noktaları belirtmeyi ve çeşitli bölümleme modlarını sunmaktadır​ (Linuxiac)​​ (9to5Linux)​.
  2. Güvenlik Güncellemeleri: SELinux kullanıcı alanı sürümü 3.6 gibi önemli güvenlik iyileştirmeleri yapılmış ve Keylime sunucu bileşenleri ile geliştirilmiş TPM tabanlı güvenlik sağlanmıştır. Ayrıca, Rsyslog için özelleştirilebilir TLS/SSL şifreleme ayarları da veri korumasını ağ üzerinden daha iyi hale getirmektedir​ (Linuxiac)​.
  3. Yazılım Bileşeni Güncellemeleri: Rocky Linux 9.4, geliştirme ve dağıtım için en son araçlara erişim sağlamak amacıyla birçok önemli programlama dili ve veritabanını güncellemiştir. Güncellemeler arasında Python 3.12, Ruby 3.3, PHP 8.2, Nginx 1.20, MariaDB 10.11, PostgreSQL 16, LLVM 17, Rust 1.75 ve Go 1.21 gibi derleyiciler ve geliştirme araçları bulunmaktadır​ (Linuxiac)​​ (9to5Linux)​.
  4. Çeşitli Mimarilere Destek:  Intel/AMD (x86_64), ARM64 (aarch64), IBM PowerPC (ppc64le) ve IBM Z (s390x) dahil olmak üzere çeşitli donanım mimarilerini desteklemeye devam etmektedir, bu da onu farklı platformlar arasında geniş bir uygulama alanına sahip olduğunu göstermektedir.​ (9to5Linux)​.
  5. Bulut Entegrasyon İyileştirmeleri: Microsoft Azure üzerinde Rocky kullanıcıları için önemli bir güncelleme yapılmış, yayıncı hesabı ‘resf’ olarak değişmiştir ve kullanıcıların güncellenmiş imajları kullanabilmeleri için yeni hesaba geçmeleri gerekmektedir. Ayrıca, imajlar artık Azure Community Gallery aracılığıyla daha kolay ve ücretsiz olarak erişilebilir hale getirilmiştir​ (Linuxiac)​.

Bu güncellemeler, özellikle bulut ve konteyner teknolojilerini kullanan kurumsal ortamlar için Rocky Linux 9.4’ü güçlü bir seçenek haline getirmektedir.

 

Ön Hazırlıklar

  • Sistem Gereksinimleri: Rocky Linux 9 için en az x86-64-v2, ARMv8.0-A, POWER 9 veya IBM z14 mimarisi, 2 GB RAM ve 40 GB depolama alanına ihtiyacınız var​
  • Update Package Repository: İlk adım olarak, mevcut paket deposunu güncelleyin ve yeni sürüm için gerekli Rocky Linux 9 repolarını ekleyin​.

 

Bu makalede, Rocky 8.4 üzerinde çalışan splunk sunucusunu Rocky Linux 9.4 ’e sorunsuz bir şekilde nasıl geçiş yapılacağını adım adım ele alacağız.  Makaleye başlamadan önce splunk servisimizi durduruyoruz. splunk ile alakalı işletim sistemi gereksinimlerine buradan bakabilirsiniz

Resim-1

Yedekleme işlemi için öncelikle etc dizinin yedeğinizi alıyoruz. Eğer ortamınız sanal ise öncesinde snapshot veya backup yazılımınız ile backup almanız olası bir problemin önüne geçecektir.  Eğer aşağıdaki komut ile yedekleme işlemi yaptıysanız yardımı ile lokalinize indirebilir ya da rsync yardımı ile farklı bir kaynakta olan diskinize kopyalama yapabilirsiniz.

 

# sudo tar -cvzf /opt/splunk_etc_backup.tar.gz /opt/splunk/etc 

Resim-2

ELevate, Red Hat tarafından geliştirilen ve CentOS 7 veya CentOS 8’den Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8’e geçişi kolaylaştırmak için tasarlanmış bir araçtır. Bu araç, CentOS kullanıcılarının RHEL ekosistemine geçişini basitleştirmeyi ve bu süreçte karşılaşabilecekleri sorunları en aza indirmeyi amaçlar. ELevate, mevcut CentOS sistemlerindeki yapılandırma, paketler ve kullanıcı verilerini koruyarak Rocky Linuxe geçişi destekler.

Elevate paketinin kurulumu için aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

# sudo yum install -y http://repo.almalinux.org/elevate/elevate-release-latest-el$(rpm –eval %rhel).noarch.rpm

Resim-3

 

Önceden tanımlanmış olan herhangi bir exclude ayarınız var ise tüm paketlerin yüklenmesine veya güncellenmesine izin vermek için aşağıdaki komut çıktısını kullanıyoruz. Bu komut yum kullanılarak yapılan işlemleri sınırlandırmadan önceki varsayılan duruma dönmek istediğinizde faydalı olabilir.

# sudo yum config-manager –save –setopt exclude=”

Ardından leapp-data-rocky paketini yüklüyoruz.  Lappdatarocky Rocky Linux sürümleri arasında yükseltmelerde kullanılır.

# sudo yum install -y leapp-upgrade leapp-data-rocky

Resim-4

 

Yükseltme önce sinde çıkabilecek  olası sorunları  ve uyumlulukları tespit etmek için aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz. Bu komut çıktısıyla yükseltme önce elimizde bir rapor olacak bu rapor doğrultusunda bir uyumluluk sorunu var ise bilgi sahibi olacağız.

#sudo leapp preupgrade

Resim-5

 

Yükseltme öncesinde yaygın olarak forumlarda okuduğum sorunlarla karşılaşmamak için güvenlik duvarını kapatalım. Eğer sistemde VDO (Virtual Data Optimizer)  aygıtı bulunmuyorsa ve Leapp bu durumu bir problem olarak bildiriyorsa, bu komut bu sorunun çözümünde kullanıcı müdahalesini gerektirmeyen bir onay sağlamaktadır.

 

#sudo sed -i “s/^AllowZoneDrifting=.*/AllowZoneDrifting=no/” /etc/firewalld/firewalld.conf

#sudo leapp answer –section check_vdo.no_vdo_devices=True

Resim-6

Desteklenmeyen network aygıtlarını aşağıdaki komut yardımı ile kaldıralım.

#sudo rm /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-[cihaz_adı]

Resim-7

Bilinen sorunları düzelttiğimize göre yükseltme işlemine devam edebiliriz.

#sudo leaap upgrade

Resim-8

Yükseltme sırasında bir sorun ile karşılaşırsanız make-devel and rocky-logos paketleri bu duruma sebebiyet vermektedir. Sorunlu paketleri kaldırdıktan sonra yükseltmeyi tekrar çalıştıralım

#sudo dnf remove rocky-logos make-devel

Resim-9

Yükseltme işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlandıktan sonra yeniden başlatalım.

Resim-10

Makinanız reboot olduktan sonra grub ekranında ELevate-Upgrade-Initramfs isimli bir giriş görünerek 5 saniye sonra otomatik yükseltme işlemi başlatacaktır.

Resim-11

Yükseltmeden sonra sistem iki kez daha yeniden başlatılacaktır. Yeniden başlatmalar tamamlandıktan sonra GRUB menüsünde Rocky Linux 9.4 seçeneğini göreceksiniz ; bu, Rocky Linux 8.4 ‘den Rocky Linux 9.4e yükseltmenin başarılı olduğu anlamına gelmektedir.

Resim-12

Geçiş sonrası öncelikle işletim sistemi versiyonunu kontrol ediyoruz.

#cat /etc/redhat-release

Resim-13

#cat /etc/os-release

Resim-14

Splunk servisini kontrol ediyoruz

# ./splunk status

Resim-15

Örnek bir sorgu ile durumu kontrol ediyoruz.

Bu makaledeki adımları izledikten sonra artık Rocky Linux 8  Rocky Linux 9’a yükselttiniz. CentOS alternatifleri ve Rocky Linux’un neden en iyi seçeneklerden biri olarak öne çıktığını bir sonraki makalemizde değerlendireceğiz.

 

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir